batak oyna

Batak Oynamanın Püf Noktaları

okey oyna

Batak Oynamanın Püf Noktaları

Batak oynamanın püf noktaları nedir ne işe yarar şöyle ki; batak oyna, iskambil kağıtları ile oynanabilen zevkli ve eğlenceli bir oyundur. Dört kişi oynanabilen bir oyundur. Dört kişi olmadığı sürece oyunun kurallarını tam işletmek pek mümkün olmamaktadır. Dört kişili batak oyunlarında ikişerli takım halinde oynanabildiği gibi tekerli takımlar halinde de oynanabilmektedir. Eşli veya tekli olarak tabir edilen bu takımlarla yapılan batak oyunları hem daha eğlenceli olmakta hem de oyunun kurallarını işletmek daha fazla mümkün olmaktadır. 

Batak Oyna Nedir?

            Batak toplamda 52 adet olan iskambil kağıtlarının tamamı kullanılarak oynanabilen bir oyundur. Batakta bazı püf noktalar bulunmaktadır. İyi bir batakçı olmak için oyunu çok iyi biliyor olmakla birlikte çok iyi bir oyun takipçisi olmak da zorunludur. Çıkan kartların hepsini takip etmek ve kartların numarasına göre sahip oldukları değerleri işe yarayacak bir zamanda kullanmak batakta kazancı temin etmektedir. 

            Özellikle koz olarak seçilen serinin bütün kartları işe yaramaktadır. Bu serinin hangi seri olduğu her oyun değişebildiği gibi bazı batak oyunlarında sadece maça denilen seri kartlar sabit koz olarak da seçilebilmektedir.  Genelde zevkli olan batak türü serbest olarak seçilen koz kullanılabilen batak türüdür. 

Batakta Koz Nedir?

            Batakta koz sabit olarak belirlenmiş olan maça veya sinek serilerin her oyunda en etkin kart serisi olarak oyunu tayin eden ve oyunda kazanılan puanların belirlenmesinde rol oynayan seriler olması söz konusu olabildiği gibi kozun serbest seçildiği bataklarda ise karo ve kupa serileri de koz olarak seçilebilmekte ve oyunun kazananını belirlemede sayılan puanlarda etkin rol alan seri olmaktadır. 

Seriler Nasıl Hesaplanır?

            Koz olarak tabir edilen ve seçilmiş herhangi bir koz serisinde toplam 13 kart olacaktır. Toplam 52 olan iskambil kartlarında dört ayrı seri olduğunu düşünürsek 52’yi dörde bölünce her seri grubu için 13 kart çıkacağını görürüz. 

            Koz olarak sinek serisi belirlendiğini düşünelim. Batak oynarken koz ilan edecek kişi yani oyunun aktif oyuncusu olarak batak ilan edip elindeki seri ile en iyi puanı toplayacak kişi sinek serisinin en büyük kağıtlarını mutlaka elinde bulunduruyor olması gerekir. Aksi taktirde sinek serisinden küçük sayılı kartların çoğunun kendisinde olması oyunu kaybetmesine neden olabilecektir.

            Çok iyi oyuncular seriden küçükleri ile de batak oynayabilse de çoğu zaman büyük kartların başkasında olması oyunu kaybettirmektedir. Batak oyna veya batak yazarak batak oynayabileceğiniz sitelere ulaşabilir. Daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Batak oyna yazmadan önce oyunu iyi bildiğinizden emin olmalısınız. 
            

Bir önceki yazımız olan Gömmeli Batak Nasıl Oynanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Kaliteli Batak Oynama Sitesi


Dostlukların pekiştiği pişti gibi oyunlarının masaya vurulduğu çiz diyerek rakiplerini sinirlendirdiğiniz gerçek kağıt oyunları oynan adres. Sizler için hazırlanan sayfalarımızda dilediğiniz kadar üyeliksiz batak oyunları oynayın, Batak - Üyeliksiz Batak Oyna - Batak Oyna - Sohbetli Batak - Üyeliksiz Batak

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.