batak oyna

Batak Oynarken Dikkat Etmeniz Gereken Ayrıntılar

okey oyna

Batak Oynarken Dikkat Etmeniz Gereken Ayrıntılar

Batak içerisinde oldukça fazla ayrıntı bulunduran bir kağıt oyunudur ve bu oyunda ilerlemek için belli başlı konularda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü bu oyunda oldukça farklı taktikler vardır ve bu taktikleri öğrenmek için uzman insanlardan faydalanmak gerekir. Biz bu yazımızda sizlere batak oyununda ilerlemeniz ve oyununuzu geliştirmeniz için gerekli olan ayrıntılardan bahsedeceğiz. Bu sayede oyununuzu oldukça iyi bir seviyeye taşıyacak ve farkınızı gösterebileceksiniz. Lafı çok uzatmadan hemen batak oyna ayrıntılarından bahsetmeye başlayalım.

1-) Olabildiğince Garanti Oynayın

Evet, bu oldukça önemli bir kuraldır. Burada anlatılmak istenen ana durum ise ihale ya da koz maça oynarken çok fazla abartmadan ihaleye girmenizdir. Örneğin elinizde 4 AS varsa hemen en az 4 alırım demeyin. Elinizi kontrol edin, elinizde hangi karttan kaç tane olduğuna bakın. Birinin elinde sizin elinizde çok olan karttan hiç olmayabileceğini düşünün. Ayrıca rakiplerinizin ihalelerini söylemesini bekleyin. Elinizdeki kartları bakın ve ortalama bir rakam çıkartın, eğer rakipleriniz çok yukardan ihaleye giriyorsa, ihaleyi almak yerine onları batırmaya çalışın. Çünkü batak sürekliliği olan bir oyundur.Batak Oynarken Dikkat Etmeniz Gereken Ayrıntılar.

Sizin Üstünüzdeki Oyuncunun Elindeki Yüksek Kartları Çıkartın

Bu oyunda ana amaç ihaleyi almak değil, tam aksine birisi ihale aldığında ona o ihaleyi aldırmamaktır. Dolayısı ile bu durumda yapılacak en mantıklı iş karşı tarafın iş yapmasını hesapladığı kartlara iş yaptırmamaktır. Örneğin karşıdaki oyuncu Sinek Papaz ile iş yapmayı planlıyor olabilir. Fakat Papazdan sonra en büyük kartı 8 ise, siz alttan Sinek 9 ya da daha fazlasını oynayarak papazını baştan kaybetmesine sebep olabilirsiniz. Özellikle bu durum eşli oyunlarda çok önemlidir. Örneğin rakipte hem as hem de papaz varsa sizin alttan dürteceğiniz bir kartla iki eş birbirlerinin kartını yiyebilir. Bu durumda da sizin elinizdeki Kız, Vale gibi kartlar iş yapabilir. (Not: Sinek sadece not olarak verilmiştir.)

Elinizdeki Koz Sayısını Hesaplarken Değerlerine Bakın

Örneğin elinize 6 adet kupa geldi ve ihaleye girmeyi düşünüyorsunuz. Bu durumda ilk olarak bakmanız gereken kısım elinizdeki kupaların değeri olacaktır. Eğer 4 ile 9 arasında değerlere sahiplerse bu durumda bunların çok fazla koz değeri yoktur. Fakat bu 6 kupadan en az 3 tanesi 9’dan büyük değere sahipse işte bu durumda bunları 6 adet “Alır” diye hesap edebilirsiniz. Çünkü eğer elinizdeki kupa kartları 4-9 arasındaysa rakiplerinizde diğer büyük kartlar vardır ve siz her koz oynadığınızda rakipteki kozlar sizin koz olarak saydığınız kartları yerler. Bu durumda da hesap ettiğinizden daha azını alırsınız. (Not: Kupa sadece örnek olarak verilmiştir.)

4-) Elinizdeki Yüksek Kozlarla Rakibin Kozlarını Bitirin

Belki de batak oyna oyununun en önemli kısmı bu ayrıntıdır. Elinizdeki kozların değeri büyükse bunları karşıdaki rakiplerin kozlarını bitirmek amacıyla kullanmanız gerekir. Farz edelim ki elinizde 6 koz var ve bu kozlar sırasıyla Karo AS, PAPAZ, KIZ, 10, 8 ve 5 olsun. Eşinizde de kupa çok olsun fakat sizin elinizde de sadece bir kupa olsun. Bu durumda siz baştan AS, PAPAZ, KIZ kozunu oynarsınız eğer rakiplerden birisi VALE düşerse, bu sefer 10’uda oynarsınız ve kozları bitirmeye çalışırsınız. Sonra elinizdeki kupayla eşinize eli döndürerek onun elindeki kupalara iş yaptırabilirsiniz. Eğer baştan kupa oynasaydınız, kendi eşinizin elinde olan kupalara bir el sonrasında koz atmak zorunda kalabilirdiniz. Bu durumda da zaten alacağınız elleri eşinizden alabileceğiniz elleri ziyan ederek alırdınız. Basitçe söyleyecek olursak, 12 alacağınız bir elden 8-9 alabilirdiniz. İşte bunları engellemek için bu tarz önemli durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Batak Oynarken Dikkat Etmeniz Gereken Ayrıntılar.

Bir önceki yazımız olan Üniversite batak oyunu oyna başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Kaliteli Batak Oynama Sitesi


Dostlukların pekiştiği pişti gibi oyunlarının masaya vurulduğu çiz diyerek rakiplerini sinirlendirdiğiniz gerçek kağıt oyunları oynan adres. Sizler için hazırlanan sayfalarımızda dilediğiniz kadar üyeliksiz batak oyunları oynayın, Batak - Üyeliksiz Batak Oyna - Batak Oyna - Sohbetli Batak - Üyeliksiz Batak

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.