batak oyna

Batak Oyunlarının İncelikleri

okey oyna

Batak Oyunlarının İncelikleri

Ülkemizde en çok oynanan kağıt oyunlarından birisi kuşkusuz bataktır. Özellikle kahvehanelerde ve çeşitli derneklerde insanlar can sıkıntısından batak oynarlar. Fakat batak aslında çok güzel bir zeka oyunudur. Hele ki ortağınızla beraber yapacağınız hamleler sayesinde çok daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Batak oynarken iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız ve direk olarak hedefe ulaşmak istiyorsanız oyunun incelikleri, çeşitli hamleleri belirli sıralara göre yapmanız gerekir. Zira yapacağınız her hamle bir sonraki elin zeminini hazırlayacaktır. Bizde bu yazımızda sizlere iyi bir batak oyuncusu olmak için gerekenleri öğreteceğiz. Bu sayede arkadaşlarınızla batak oynarken farkınızı göstereceksiniz. Böylece arkadaşlarınızda size hayranlıkla bakacak. Lafı uzatmadan batak oyununun inceliklerine geçelim. Batak Oyunlarının İncelikleri.

Kağıt Oyunlarındaki İncelikler

Batak oyna oyununun farklı şekilde birçok türü vardır. Eşli ve tekli olmak üzere batak iki şekilde oynanır. Oyunun 2 farklı oynanış tarzı vardır. Tekli gömmeli olarak bilinen ve eşli ihaleli olarak bilinen bu oynanış tarzlarının genel olarak hepsinde amaç aynıdır. Özellikle ihaleli ve eşli batak oyununda dikkat edilmesi gereken pek çok ayrıntı vardır. Örneğin kağıt sayma teknikleri bunun en önemlisidir. Yani elinizdeki kartlara göre rakiplerinizde hangi kartların olduğunu tahmin etmeniz ve buna göre hamlelerinizi yapmanız gerekir. Örneğin elinizde 7 tane Sinek var. Bu güzel bir koz olacaktır, zira sizin dışınızda diğer 3 rakipte toplam 6 sinek kozu olabilir. Bunun belli bir kısmı da ortağınıza gidebileceğini düşünürsek gayet net bir sonuç getirebilir. Tabi burada koz belirlerken elinizdeki büyük kartlara da bakmanız gerekir. Örneğin elinizdeki kozların büyük bir kısmı 4-9 arasındaysa oynadığınız kozlarda çok fazla kayıp yaşayabilirsiniz.

İskambil Oyunundaki İncelikler

Diğer önemli incelik ise elinizde olmayan kartları saymanızdır. Örneğin elinizde 1 adet Kupa var. Bu demek oluyor ki bir kişide oldukça fazla kupa var. Bu durumda da kupanın koz olma ihtimali yüksek. Dolayısı ile sizin elinizde de başka bir kart cinsi yüksek olacaktır. Bu durumda 2 seçenek vardır. Ya kendi kozunuzu belirlemeniz ya da rakibinize kupa kozunu vererek onu batırmaya çalışmanız gerekir. Her 2 durumda da diğer büyük kartlarınızı hesap etmeniz gerekir. Örneğin elinizde en az 1 as varsa bu sizin 1 el alabileceğinizi gösterir. Eğer yanına daha fazla el alabilecek kağıtta ekleyebiliyorsanız, yüksek ihale veren rakibinize eli bırakmanız daha karlı olacaktır. Zira bu konuda birçok batak oyuncusu yanılgıya düşmektedir. Çok fazla el almak yerine rakibinizi girdiği ihalede batırmak çok daha yararlı olur. Örneğin siz ihale girerek 10 aldığınızda rakibiniz 3 alır. Aradaki fark ise sadece 7 olur. Fakat rakibiniz 10 ile girdiğinde batarsa hem -10 yer hem de sizin aldığınız el sayısı hanenize eklenir. Örneğin 5 el aldığınızı düşünürsek rakibiniz -10 yerken siz 5 alırsınız ve toplam fark 15 olur. Gördüğünüz gibi neredeyse 2 kat fazla kar edersiniz.

Batak ve İncelikler

Tüm bunlar bir kenara dursun, asıl dikkat etmeniz gereken kısım ihale eşinizle olan uyumunuz dur. Eğer elinize kartlar geldikten sonra eşinizle anlaşabiliyorsanız, kozunuzu belirlemede güçlük çekmezsiniz. Hatta bazı durumlarda kendi kozunuz yerine eşinizin kozunu söylersiniz ve öyle ihaleyi alırsınız. Eşinizin elinden oyunu yöneterek çok daha iyi sonuçlar çıkartabilirsiniz. Bu tarz incelikler oyunda daha iyi yerlere gelmenizde etkili olacaktır. Eşinizin oynadığı kartları saymanız da daha iyi anlaşmanızda etkili olacaktır. Bu sayede bir sonraki ellerde eşinizde hangi kartlar olduğunu anlayabilecek ve buna göre hamlelerinizi yapabileceksiniz. Bu konuyla ilgili daha yeni birçok yazıyla sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz. Batak Oyunlarının İncelikleri.

Bir önceki yazımız olan Tatilde batak oynama keyfi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Kaliteli Batak Oynama Sitesi


Dostlukların pekiştiği pişti gibi oyunlarının masaya vurulduğu çiz diyerek rakiplerini sinirlendirdiğiniz gerçek kağıt oyunları oynan adres. Sizler için hazırlanan sayfalarımızda dilediğiniz kadar üyeliksiz batak oyunları oynayın, Batak - Üyeliksiz Batak Oyna - Batak Oyna - Sohbetli Batak - Üyeliksiz Batak

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.