batak oyna

Batak Puanlama Nasıl Yapılır

okey oyna

Batak Puanlama Nasıl Yapılır

Batak puanlama nasıl yapılır şöyle özetlemek gerekirse; internet ortamında batak oyna yazılarak arama yapıldığında birçok batak oynanabilir siteye ulaşmak mümkündür. Yaygın bir şekilde oynanan bu oyunun gömmeli batak, ihale ve koz maça şeklinde en çok bilinen üç şekli vardır. 

            Batak oyna oyununun belirlenen sabit bir kozla oynanan şeklinde koz genelde maça olarak önceden bellidir. Oyuncular kağıtlar dağıtıldıktan sonra ellerini inceleyerek alabilecekleri koz sayısını belirlerler. Hiç el alamayacağını düşünen oyuncu el almaz diyebilir. Oyunu başlatacak ilk oyuncu ilk kağıt olarak koz kâğıtlarından birini yere atamaz. Yine oyun başında belirlenecek olan hususlardan biride fazladan alınacak kaç elin batacağı konusudur. Örneğin yan iki batar dendi ise herhangi bir oyuncu söylediği el sayısından 2 el fazla alması durumunda söylediği sayının 10 katı sayıya batmış sayılır.

Koz maça oyununda puanlama

            Eğer söylenen el sayısı kadar el kazanılmışsa yine söylediği sayının on katı puan bu kez artı olarak hanesine kaydedilir. Fazladan batmayacak kadar alınan ellerin etkisi diğerleri gibi on katı değil sayı değeri kadardır. El almaz diyen oyuncular hiç el almamışsa 50 puan kazanmış sayılırlar. Eğer herhangi bir eli almışlarsa 50 ceza puanı alırlar. 

            İhaleli batak oyununda ise kurallar biraz daha farklıdır. Her oyuncuya kağıtlar eşit miktarda dağıtıldıktan sonra oyuncular sırayla alabilecekleri sayıyı söylerler. İlk söyleyen oyuncu asgari olarak farklı bir sayı kararlaştırılmadıkça 4 demek zorundadır. Diğer oyuncular ya bu sayının üzerinde bir sayı söylerler ya da pas derler. Bu işlem sonunda en yüksek sayıyı söyleyen kişi ihaleyi alır ve tabii olarak kozu belirler. Batak oyna oyununun bu versiyonunda bu noktadan sonra oyunun oynanışı koz maça ile aynı şekildedir. 

İhaleli batakta puanlama

            Bu batak çeşidinde ihaleyi alan kişinin haricindeki oyuncuların belirli bir el alma zorunluluğu yoktur. Aldıkları el sayısının 10 katı puan alırlar. Yalnız bu oyuncuların en az 1 eli almaları zorunludur. Bunu yapamadıkları takdirde ihaleyi alan oyuncunun söylediği sayıya batmış sayılırlar ve bu sayının 10 katı cezayı alırlar. İhaleyi alan kişi ise söylediği sayı kadar el almış ise 10 katı puan alır. Alamamış ise 10 katı ceza alır. Yan olarak alınan eller koz maça oyunundaki gibidir.

Gömmeli batak oyununda puanlama

            Bu oyunda kağıtları dağıtan oyuncu dört kağıdı ayırarak diğer kağıtları eşit bir şekilde dağıtır. Bu kağıtlar ihaleyi alana verilir. Puanlama ihale batak oyunundaki gibidir.

Bir önceki yazımız olan Batak Oynayarak Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Kaliteli Batak Oynama Sitesi


Dostlukların pekiştiği pişti gibi oyunlarının masaya vurulduğu çiz diyerek rakiplerini sinirlendirdiğiniz gerçek kağıt oyunları oynan adres. Sizler için hazırlanan sayfalarımızda dilediğiniz kadar üyeliksiz batak oyunları oynayın, Batak - Üyeliksiz Batak Oyna - Batak Oyna - Sohbetli Batak - Üyeliksiz Batak

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.