Batakta Nasıl Batılır

Batakta Nasıl Batılır

Birbirinden farklı oyun çeşitleri ile kâğıt oyunu sevenler arasında en popüler oyunlardan biri olan batak, bir deste kâğıt ile birlikte 3 ya da 4 kişinin bir araya gelmesiyle oynanır. Dört değişik oyun çeşidi bulunmaktadır. Bunlar normal, yani kişisel olarak her bir oyuncunun kendisi adına ihale aldığı standart batak oyunu, gömmeli batak ve eşli batak olmak üzere bir de ihalesiz oynanan batak oyna çeşidi vardır.

İhalesiz batak içerisinde koz sadece maçadır ve tüm oyuncular belirlenmiş puana bu koz çeşidini kullanarak ulaşmaya çalışır. Gömmeli batak haricinde diğer tüm oyunlar dört kişi ile oynanır ve her birine 13’er kâğıt dağıtılır. Fakat gömmeli batak oyunu 3 kişi ile oynanır ve her oyuncuya 16’şar kâğıt dağıtılır. Tüm oyunlarda ortak olan ise söylenen elin alınmasıdır. Bu noktada Batakta nasıl batılır? Sorusuna verilecek olan cevap ise oyun içerisindeki bir oyuncunun eğer oyun başında söylediği el sayısını alamazsa o zaman batmış olur ve puan cetvelinde eksi puanla cezalandırılır.

Batak Oyununda Batmak

Batak oyunun temel kuralı girilecek olan ihalede söylenen sayıyı geçmek ya da en azından yakalamaktır. Yani örneğin ihaleye 5 denerek girilirse en az 5 el alınması gerekmektedir. Aksi takdirde eksi puan alınır. Eşli batak oyununda ise Batakta nasıl batılır? Sorusuna verilecek olan cevap diğer oyunlara göre biraz daha farklıdır. Çünkü diğer tüm oyun çeşitlerinde ne kadar el alınabileceği düşünülüyorsa o kadar sayı ile ihaleye girilir. Fakat eşli oyunda iki kişi bir oyun için mücadele verdiğinden örneğin bir oyuncu elinde her hangi bir kart çeşidinden 5 alabilecek kadar sayı var ise buna 7 ya da 8 diyebilir. Çünkü takım arkadaşında da bir koz olma ihtimalini düşünmektedir.

Batak Oyununda Farklı Şekillerde Batmak

Normal batak oyununda ihaleye hangi sayı ile girilmiş ise o sayı alınmak için uğraşılır. Fakat eşli oyunda risk daha fazladır ve Batakta nasıl batılır? Sorusu adına diğer rakipler eli almasın diye yüksek bir el söylenir. İhalesiz oyunda örneğin 4 denip alınamamışsa -40 puan yazılır. Diğer oyunlar ise ihale sayısı kaç ise o kadar eksi puan yazılarak batılır.