batak oyna

İhaleli Batakta Doğru Karar Verme ve Rakibi Okuma

okey oyna

İhaleli Batakta Doğru Karar Verme ve Rakibi Okuma

İhaleli Batakta Doğru Karar Verme ve Rakibi Okuma? Batak oyunun en çok oynanan türü ihaleli bataktır. İhaleli batakta eşinizle birlikte söylediğiniz sayıyı almanız gerekir. Basit bir şekilde açıklayacak olursak; 8 el alırım diye oyuna dâhil olduğunuzda ve rakibiniz bu sayıyı arttırmadığında ihale size kalır. Yani o oyunda 13 elin en az 8’ini almanız gerekmektedir. Tabi birde ekstra maksimum 2 el alabilirsiniz. Yani 8+3 olduğunda ya da 8’den aşağıda el alırsanız, batarsınız. Durum böyle olunca gerek ihaleye gireceğiniz rakam gerekse de oyundaki batak oyna kurgunuzun çok iyi olması gerekir. Çünkü buradaki ana amaç eşlerin birbirleri anlaşarak ellerindeki kâğıtları en iyi şekilde kontrol etmesidir. Fakat kurallar değişebilmektedir ve bazı oyunlarda fazladan aldığınız eller sizi batırmamaktadır. Bu yüzden oyuna başlamadan önce kurallar hakkında bilgi edinmeniz faydanıza olacaktır.

Batak Oynarken Karar Vererek Oynamak

Bir oyuncu yalnız başına 8 el pek tabi ki alabilir, fakat çok şanslı olması gerekir. Bu yüzden genelde ihaleye girileceği zaman eşin eline de güvenmekte fayda vardır. Genelde dağıtanın altından ihale vermeye başlanır. El sizin eşinize geldiğinde eğer eşiniz ihaleye giriyorsa, eli iyi demektir. Eğer sizin de eliniz iyiyse onun verdiği ihaleyi artırarak eli siz alabilirsiniz. Bu durumda eşinizde sizin elinizin iyi olduğunu anlayacak ve ihaleyi yükseltmeden size bırakacaktır. Bu sayede çok daha fazla el alma şansınız olacaktır. İhaleli Batakta Doğru Karar Verme ve Rakibi Okuma.

Batak Oynarken Doğru Karar Vermek

Genelde ihaleye girerken elinizdeki alır el sayısının 2 fazlasını söylemeniz makuldür. Yani eşinizden 2 el beklersiniz. 9 ihale aldıysanız buradan “7 ben alırım, eşimden de 2 çıkar” diye düşünmelisiniz. Yani elinizde 4 el varken 7-8 ihale girmek büyük bir risktir. Zaten batak oyna hizmeti veren sitelerde eşlerinizle konuşmanız zor olduğu için bu konuda önceden bilgi sahibi olmak riske girmenizi azaltacaktır. Ayrıca eşinizde sizin söylediğiniz ihaleye göre elinde ne kadar alır el olduğunu az çok hesaplayacaktır. Durum bu şekilde olunca kişilerin anlaşması çok daha basit olacaktır. Yani ihaleli batak oyununda ana amaç eşlerin birbirleriyle anlaşması ve doğru hamleler yapmasıdır.

Oyuna başladıktan sonra dikkat etmeniz gereken ana kısım ise eli kimin tarafından yöneteceğinizdir. Çünkü el açıldığında eşinizin elini de görürsünüz ve siz oynarsınız. Dolayısı ile eli nereden başlatacağınıza ve nerede bitireceğinize iyi karar vermelisiniz. Bu durumda genel olarak şu şekilde devam etmek en güzel olanıdır; ilk olarak eğer elinizde çok yüksek kartlar varsa, eşinize eli geçirdikten sonra eşinizde bulunan hafif büyüklükteki kartlar ile (9,10, Vale…) karşı tarafın büyük kartlarını çıkartmayı denersiniz. Eğer karşı taraftan büyük kart çıkarsa siz onun kartını ezer ve ona el vermezsiniz. Genel olarak aslında tüm batak oyunlarında bu önemli bir kuraldır ve her zaman dikkat edilmesi gerekilmektedir.

Batak Oynarken Rakibi Okuma

Daha sonrasında ise elinizdeki kozlar ve eşinizdeki kozlar ile rakibin kozlarını bitirmeye çalışırsınız. Eğer bunu başarabilirseniz ve eşinizde büyük kartlar olan bir kart serisi varsa oraya geçersiniz ve elleri oradan toparlamaya başlarsınız. Bedava batak oyna oyununda farz edelim ki sizin elinizde 8 kupa var, eşinizde de 8 sinek var. Fakat sizin elinizde 1 sinek varken, eşinizde de 2 kupa var. İlk olarak kupaları oynayarak dışarıdaki kupaların tamamını çıkartırsınız, eşinizde 2 kupa olduğuna göre 6 kartta farklı olacaktır. Toplamda 13 kart elde olacağına göre ve bunlardan 8’i sinek 2’si kupa olduğuna göre geri kalan 3 kartı ve 1 sineği de kupa yerine atar, böylelikle eşinizde sadece sinek kalmasını sağlarsınız. Sonra elinizdeki o tek sinek ile eşinize eli geçirirsiniz ve eşinizde kendi sinekleriyle geri kalan eli toparlar. Bu sayede mükemmel bir uyum sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Batak Oyununu Çileye Çeviren Kişiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Kaliteli Batak Oynama Sitesi


Dostlukların pekiştiği pişti gibi oyunlarının masaya vurulduğu çiz diyerek rakiplerini sinirlendirdiğiniz gerçek kağıt oyunları oynan adres. Sizler için hazırlanan sayfalarımızda dilediğiniz kadar üyeliksiz batak oyunları oynayın, Batak - Üyeliksiz Batak Oyna - Batak Oyna - Sohbetli Batak - Üyeliksiz Batak

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.